• Baza wiedzy

          • Zwierzak w domu małego alergika – czy rodziny alergików mogą pozwolić sobie na zwierzaka? 

          •  

            Alergia na psy często stawia rodziny przed trudnymi wyborami. O tym, dlaczego psy uczulają, jak sprawdzić, czy alergia na pewno wynika z kontaktu z psem i co robić, żeby pomóc choremu – rozmawiamy z doktor Aleksandrą Rurarz i doktorem Wojciechem Feleszko.

            Na początek podstawowe pytanie- dlaczego psy w ogóle uczulają?

            Doktor Aleksandra Rurarz: U psów wykryto aż 28 alergenów.  Na szczęście nie wszystkie z nich są istotne z alergologicznego punktu widzenia. 

            Co konkretnie w takim razie uczula?

            Doktor Wojciech Feleszko: Wbrew powszechnej opinii u psów głównym źródłem alergenów wcale nie jest sierść, lecz złuszczony naskórek i obecna w ślinie albumina osoczowa. Warto wiedzieć, że uczulać mogą też wydaliny psów-  mocz, kał a nawet krew. 
            Zaskoczeniem może być wiadomość, że sierść psów nie uczula. Objawy, które alergicy zgłaszają po kontakcie z sierścią są wywołane tak naprawdę znajdującymi się na niej alergenami właśnie naskórka lub śliny zwierzaka. Alergenem głównym wywołującym objawy jest lipokaina Can f1. Co ciekawe, jej wyższe stężenia obserwuje się u samców niż u samic niezależnie od rasy. 

             


             

            Czy jest to problem powszechny?

            AR: Szacuje się, że 8% populacji na świecie ma stwierdzone uczulenie na alergeny psa. U dzieci można zaobserwować pewną zmienność. 5% dzieci w wieku 7-8 lat jest uczulonych na alergeny tego zwierzaka, natomiast, kiedy dzieci te stają się starsze (11-12 rok życia) odsetek ten wzrasta do 10%.

            Czy w ogóle wykonuje się testy, żeby diagnozować alergię na psa?

            AR: Wykonuje się testy skórne. Niestety są one dość zawodne. Okazuje się bowiem, że dodatni wynik testu u pacjenta z objawami alergicznymi występuje zaledwie u co piątego pacjenta.

            Dlaczego niektórzy mają bardzo nasilone objawy alergii po kontakcie z psem a inni nieco mniej?

            WF:  Po pierwsze, istnieje zmienność osobnicza tzn. nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na czynnik alergizujący. Warto też mieć na uwadze fakt, iż naskórek psa jest świetną pożywką dla roztoczy kurzu domowego. Jeśli więc ktoś jest dodatkowo uczulony na alergeny roztoczy, z pewnością będzie miał silniej wyrażone objawy alergii.
             


            Skąd mamy wiedzieć, czy dziecko jest uczulone na psa?

            OR: Zanim zabierzemy pieska do domu, warto zaobserwować reakcję układu immunologicznego dziecka na kontakt ze zwierzakiem np. wybrać się z maluchem do znajomych, którzy mają psiaka w domu. Jeśli okaże się, że po przytulaniu się do zwierzaka, po polizaniu skóry a w najgorszym wypadku po pobycie w jednym mieszkaniu ze zwierzakiem wystąpią objawy alergiczne (katar, kichanie, reakcje skórne, swędzące czy zaczerwienione spojówki czy duszność), wydaje się, że lepiej byłoby nie brać nowego psa do domu.

            Czy możemy jakkolwiek minimalizować problemy alergika, w którego domu mieszka pies?

            WF: Warto rozważyć, czy pies nie mógłby zamieszkać na przykład u babci lub cioci. Stały kontakt z alergenem będzie niestety powodował nawroty objawów. Jeśli jednak czworonóg zostanie z nami, trzeba zadbać o kilka rzeczy. Po pierwsze często i dokładnie go kąpać – czysta sierść niesie mniej alergenów. Po drugie, często i dokładnie sprzątać, tak by sierść czy ślina psia nie zalegały w mieszkaniu. Po trzecie warto zadbać o oczyszczanie powietrza. Dobre oczyszczacze z filtrami Hepa poradzą sobie z wyłapaniem z powietrza sierści. Wybierajmy sprzęty cieszące się rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – te najskuteczniej radzą sobie z przygotowaniem zdrowego powietrza dla alergików.

             

             

            Źródła:
            1. Nicholas C.E., Wegienka G.R., Havstad S.L. i wsp.: Dog alergen levels in homes with hypoallergenic compared with nonhypoallergenic dogs. Am. J. Rhinol. Allergy, 2011; 25: 252–256.

            2. Ramadour M., Guetat M., Guetat J. i wsp.: Dog factor differences in Can f1 allergen production. Allergy, 2005; 60: 1060–1064. 
            3. Krauze A., Lange J., Kulus M.: Alergia na zwierzęta. Alergoprofil. 2011; 7: 17-18

    • Kontakt

      • Kampania społeczna "NIE dla Smogu!"
      • tel. 32 350 85 85 fax. 32 258 12 86
      • Librus Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.; al. Korfantego 193, 40-153 Katowice Poland