• Materiały partnerów

     • Smog jest również w Twoim domu

     •  

      Smog stał się niestety stałym elementem naszej codzienności. Jest niezwykle groźny dla ludzkiego organizmu. Nie tylko pogarsza samopoczucie, ale może doprowadzić do astmy, kłopotów z krążeniem, a nawet nowotworów. Stałe narażenie na wdychanie powietrza zanieczyszczonego drobnocząsteczkowym pyłem PM2,5 skraca średnią długość życia. Szczególnie zagraża dzieciom, kobietom w ciąży, chorym i osobom starszym.

      Często można spotkać się z zaleceniami, aby podczas wysokiego zanieczyszczenie powietrza pozostać w domu. Jednak w domu jesteśmy tylko pozornie bezpieczni. Poprzez naturalną wentylację czy otwarte okna do pomieszczeń przedostają się cząsteczki pyłu PM2,5. Ponadto w domowym powietrzu znajduje się wiele alergenów, jak pyłki roślin, kurz, roztocza, zarodniki pleśni i sierść zwierząt. A wyremontowane pomieszczenia i meble mogą emitować gazy i trujące substancje organiczne. Do tego dochodzi jeszcze cała masa bakterii i wirusów. Warto wiedzieć jak skutecznie zapewnić zdrowsze i czystsze powietrze w swoim domu.

       

       

      Rozsądne wietrzenie

      Pomieszczenia wietrzyć trzeba, żeby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, dotlenić się. Jednak, kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz jest groźny trzeba wziąć pod uwagę to, że wpuścimy do środka powietrze o wiele gorszej jakości, dlatego ograniczmy otwieranie okien w takich momentach.

      Dobry oczyszczacz powietrza

      Uważa się, że jest to najskuteczniejsza broń w walce o czyste powietrze w domu. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli filtrować powietrze w pomieszczeniu. Najlepiej, jeżeli oczyszczacz powietrza, posiada naturalny system wieloetapowej filtracji. Oznacza to, że powinien być wyposażony w filtr wstępny wychwytujący większe zanieczyszczenia z powietrza, filtr węglowy odpowiedzialny za filtrację szkodliwych lotnych związków organicznych oraz najważniejszy filtr HEPA, który jest filtrem najwyższej generacji i chroni najdokładniej. W ten sposób działa rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne oczyszczacz powietrza Philips AC3256. Dzięki wieloetapowej filtracji oraz specjalnym rozwiązaniom technologicznym sprzęt zatrzymuje aż 99,97% zanieczyszczeń o wielkości nawet 0,3 mikrona. 

      Skutecznie zatrzymuje cząsteczki smogu, czyli pył PM2,5, a nawet te o 100 razy mniejsze od nich o wielkości 0,02 mikrona. Nie dość, że chroni nasze mieszkania przed wpływem smogu, to jest też doskonałym strażnikiem tego, żeby nasze domowe powietrze było wolne od alergenów. Zanieczyszczonego powietrza w domu nie widać, ale żeby dać pewność skutecznego działania oczyszczacz na bieżąco monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza i informuje o jego stanie poprzez wskaźnik cząsteczek PM2,5 oraz kolorystyczny wyświetlacz LED. Ponadto, gdy zanieczyszczenie wzrośnie do niepokojącego poziomu oczyszczacz zareaguje automatycznie i przefiltruje je. Dzięki niemu zarówno my, jak i nasi najbliżsi, będziemy mogli odetchnąć czystszym i zdrowszym powietrzem.

      Skuteczne oczyszczacze są w stanie wyłapywać do 99% zanieczyszczeń. W tym cząsteczki o wielkości nawet 0,02 mikrona oraz cząsteczki PM2,5, kurz, roztocza, pyłki, pleśń czy sierść zwierząt, dzięki czemu pomogą także w łagodzeniu objawów alergii. Warto wybierać sprawdzone oczyszczacze powietrza, np. takie, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Alergologiczne.”

      Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko pediatra, immunolog

       

                                   

       

               

       

      Aplikacje monitorujące poziom smogu

      Wśród wielu aplikacji ułatwiających nam funkcjonowanie znajdują się również takie, które monitorują poziom smogu np. aplikacja mobilna Air Matters, która przedstawia aktualne informacje o zanieczyszczeniu powietrza, a nawet natężeniu pylenia. Zbiera dane historyczne jakości powietrza oraz prognozuje jego zanieczyszczenie. Udziela wskazówek, które pomagają zmniejszyć ryzyko narażenia na gorszej jakości powietrze na zewnątrz. A co najważniejsze można ją połączyć do oczyszczacza powietrza Philips AC3259 lub AC2889, dzięki czemu można zdalnie sterować urządzeniem oraz sprawdzać aktualną jakoś powietrza w domu, zawsze i wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy. Dzięki czemu możemy jeszcze efektywniej sterować procesem oczyszczania powietrza.


      Warto dokładnie zastanowić się nad jakością powietrza w domu. Należy wziąć pod uwagę to, że właśnie tam spędzamy najwięcej czasu. Chcemy dbać o zdrowie swoje i najbliższych, a nie zwracamy uwagi na tak istotną kwestię jak powietrze. Trzeba to jak najszybciej zmienić w trosce o bezpieczeństwo całej rodziny.

  • Kontakt

   • Kampania społeczna "NIE dla Smogu!"
   • niedlasmogu@librus.pl
   • tel. 32 350 85 85 fax. 32 258 12 86
   • Librus Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.; al. Korfantego 193, 40-153 Katowice