• Baza wiedzy

          • Największe zagrożenia w domowym powietrzu

          •  

            Największe zagrożenia w domowym powietrzu - czym oddychamy każdego dnia (dym tytoniowy, inner city asthma) (artykuł ekspercki)

            Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska opisuje zanieczyszczenia powietrza jako jeden z 5 głównych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia. Zanieczyszczone powietrze jest problemem, który dotyczy ludzi całą dobę. Zagrożenia czyhają bowiem nie tylko na zewnątrz, ale również w powietrzu domowym. Tymczasem badania wskazują, że w Polsce około 3 milionów dzieci to bierni palacze. Kim w takim razie są ci "bierni palacze"? 

            Bierny palacz to osoba niepaląca, która wdycha dym emitowany z wyrobów tytoniowych. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 RAZY WIĘCEJ dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez osobę palącą papierosa. 

             


            Jakie są negatywne skutki narażania dzieci na dym tytoniowy

            •  łzawienie oczu 
            • przewlekły kaszel
            • nawracające infekcje dróg oddechowych 
            • skłonność do zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc i zapalenia ucha środkowego 
            • przyczynia się do rozwoju obturacyjnego zapalenia oskrzeli i astmy oskrzelowej
               

            Wdychanie dymu tytoniowego przez dzieci ma również konsekwencje w ich dorosłym życiu.  Powoduje raka płuc, trzustki, jamy ustnej, przełyku i krtani.  Wpływa też na rozwój chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie tętnicze i choroba niedokrwienna serca.
            Powstało wiele badań, które udowodniły, że te dzieci, które chorują na astmę i przynajmniej 1 z ich rodziców pali papierosy, mają cięższą postać astmy oskrzelowej w porównaniu z dziećmi z rodzin niepalących.
            Co więcej, mali astmatycy narażeni na bierne palenie częściej chorują na infekcje dróg oddechowych oraz mają więcej zaostrzeń astmy w ciągu roku.  Dlatego tak ważne jest żeby nie palić tytoniu w obecności dziecka. Nie powinno się również przebywać z dzieckiem w zadymionych pomieszczeniach w towarzystwie osób palących.

             

             

            Kolejnym często poruszanym w kontekście zagrożeń w powietrzu domowym jest aspekt „inner-city athma”. Przez ostatnich 50 lat badana jest teoria, która zakładała, że życie w dużych miastach nieodłącznie wiąże się z większą ekspozycją na zanieczyszczenia spalin samochodowych, narażeniem na dym papierosowy oraz z większą ilością porodów przedwczesnych. Te trzy czynniki z kolei zwiększają ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej u dziecka. 

            Wielokrotnie udowodniono negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza miejskiego na zdrowie ludzi. Aż 5 substancji znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu (tj. cząstki stałe, tlenki azotu, ozon, dwutlenek siarki oraz tlenek węgla) ma bowiem wpływ na zwiększoną zapadalność na astmę oskrzelową.

            Amerykańskie badania naukowe wskazują również na fakt, iż im bliżej źródła zanieczyszczeń powietrza mieszka dziecko, tym więcej objawów astmy prezentuje i częściej choruje na zaostrzenia tej choroby1,2. Źródłem zanieczyszczeń jest np. każda ruchliwa ulica czy drogi, którymi jeżdzą autobusy. W dużych miastach większość ludzi żyje w pobliżu ulic. Stąd też powszechne jest zjawisko „inner city asthma”. Oddychając warszawskim zanieczyszczonym powietrzem, dziecko przyjmuje odpowiednik paczki papierosów tygodniowo3.

            Dlatego tak ważne jest ograniczenie ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza produkowane zależnie bezpośrednio od jednostki (czyli np. dym papierosowy). W ten sposób realnie zmniejszamy wpływ dymu tytoniowego na choroby dróg oddechowych u dzieci.

             

             

            Źródła:
            1. Li S, Batterman S, Wasilevich E, Elasaad H, Wahl R, Mukherjee B. Asthma exacerbation and proximity of residence to major roads: a population-based matched case-control study among the pediatric Medicaid population in Detroit, Michigan. Environ Health. 2011;10:34.

            2. Patel MM, Quinn JW, Jung KH, et al. Traffic density and stationary sources of air pollution associated with wheeze, asthma, and immunoglobulin E from birth to age 5 years among New York City children. Environ Res. 2011;111:1222–9.
            3. dane: http://smoglab.pl/sprawdz-ile-papierosow-rocznie-wypalasz-…/
            4. The Health Consequences of Involuntary Exposure to Tobacco Smoke: A Report of the Surgeon General. Office on Smoking and Health (US). Atlanta (GA): Centers for Disease Control and Prevention (US); 2006.
            5. Jin Y et al. Secondhand smoke and asthma: what are the effects on healthcare utilization among children? Prev Med. 2013 Aug;57(2):125-8. doi: 10.1016/j.ypmed.2013.0003. Epub 2013 May 20.
             

    • Kontakt

      • Kampania społeczna "NIE dla Smogu!"
      • tel. 32 350 85 85 fax. 32 258 12 86
      • Librus Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.; al. Korfantego 193, 40-153 Katowice Poland