Aż 3 z 15 europejskich miast o największym stopniu zanieczyszczenia powietrza leży w Polsce. W tym niechlubnym wyścigu wyprzedza nas jedynie Macedonia (cztery miasta) oraz Bośnia i Hercegowina (pięć miast). Zgodnie z „World Air Quality Report 2018” znajdujemy się na trzecim miejscu w rankingu państw o najgorszej jakości powietrza.
Winne tej sytuacji są nie tylko zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe, ale przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli spaliny z gospodarstw domowych, które wciąż ogrzewa się przestarzałymi piecami.
Osobom wrażliwszym wystarczy kilka godzin ekspozycji na pyły zawieszone, by zaczęły czuć się źle. Natomiast długookresowe, regularne narażenie nawet na niewielkie zanieczyszczenia skutkuje pojawianiem się wielu chorób przewlekłych.
Europejska Agencja Środowiska alarmuje — każdego roku ok. 45 000 Polaków umiera z powodu długotrwałego narażenia na pył zawieszony (PM2,5). Obecność pyłów w atmosferze wpływa także na kształtowanie warunków klimatycznych, niebezpieczne zmiany we florze i faunie oraz zanieczyszczenie wód powierzchniowych i podziemnych metalami ciężkimi.
Czas działać!
Firma Librus już po raz trzeci rozpoczyna kampanię społeczną NIE dla Smogu! skierowaną do nauczycieli, uczniów i rodziców. W ramach akcji będziemy aktywizować do przeciwdziałania smogowi oraz działań, które mają nas przed nim chronić.
Trzecia edycja kampanii to kolejny krok w stronę budowania społeczeństwa świadomego i wrażliwego na zagadnienia związane ze stanem powietrza w Polsce i jego wpływem na nasze zdrowie.
NIE dla Smogu! to m.in.: materiały edukacyjne, scenariusz lekcji, artykuły, gry, konkursy i oczywiście raport podsumowujący stan wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza w Polsce.
Źródła:
https://www.polskialarmsmogowy.pl
http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl